Az időskori információs hálózat ismertetése és a célcsoport jellemzőinek bemutatása

Véghné Reményi Mária elnök/ Nyugdíjasok Budapesti Szövetsége/:

Az időskori információs hálózat ismertetése és a célcsoport jellemzőinek bemutatása

Nyugdíjasok Budapesti Szövetségéről:

A közhasznú Nyugdíjasok Budapesti Szövetsége 1989-ben alakult civil szervezet, amely több mint 25 éve Budapest  kerületeiben önkéntesen létrejött nyugdíjas- idős közösségeket, klubokat fogja össze, a korcsoport közös céljainak megvalósítása és érdekvédelme érdekében.

A közös nyugdíjas érdekek mentén képviseli a már meglévő kis nyugdíjas közösségeket és ösztönözi újabbak létrehozását Budapesten..

 Az idős  korosztály közös érdekeinek képviseletére, emberi és állampolgári jogainak védelmére a klubokat összefogó szövetségi forma eredményesebb, mint az egymástól elszigetelten működő kluboké.

 Nyugdíjasok Budapesti Szövetségéhez tartozó klubok, közösségek és tagjainak létszáma változó, főleg az idős korból adódó betegségek  és elhalálozások miatt. Összegezve azonban elmondható, hogy gyakorlatilag Budapest csaknem minden kerületében megtalálhatók  

A Nyugdíjasok Budapesti Szövetsége változatos élete küzdelmes, de   eredményes és tartalmas .

A sokszínű tagságot képviselő szervezet jelenleg is, mint ahogyan az induláskor választott, önkéntes, térítés nélküli tisztségviselőkkel demokratikusan működik az alapszabálya szerint. A szövetség mindvégig kitart az eredeti elv,  a budapesti idősek érdekképviselete, a tartalmas, megfelelő életkörülményeket biztosító lehetőségek feltárása és támogatása mellett, amelyek biztosítják az  aktív és -az ellátást igénylő- az inaktív tagjainak a méltó időskor megélését. Tevékenységét a nyugdíjasok életvitelét segítő információk, egészséget védő, betegségeket megelőző és a jó közérzetet, lelki, testi  egészséget szolgáló képzési, kulturális, sport akciók, programok mentén szervezi, de nem elfeledkezve a társadalom más rétegeiről sem.

A szervezet céljai között szerepel, hogy a nyugdíjas közösségek tagjainak - lehetőleg az élethosszig tartó - aktivitását fenntartását ösztönözze, ezzel biztosítva az időskor fizikai és lelki egészségét.

A budapesti nyugdíjas közösségek tagjainak nagy része tevőlegesen részt vesz a családjaik életében, segítve a fiatalabb generációkat. Az idősek  ezáltal jelentősen hozzájárulnak az egymás mellett élő korosztályok életének megismeréséhez, az emberi kapcsolatok erősítéséhez,  a társadalomban meglévő feszültségek csökkentéséhez.

 A szövetség ezért  a nyugdíjas korosztály társadalmi hasznosságának széles körű elismertetésére törekszik.

Bár  a  Nyugdíjasok Budapesti Szövetségéhez tartozó nyugdíjas közösségek sokfélék, más-más tevékenységet(pld. kirándulás, kézműves, irodalmi, egészségmegőrző programok,  stb.) folytatnak, de a  fő közösségi célokat( pld. egymásra figyelés, egymás segítése, aktuális és korszerű  életvitelt segítő egészségügyi, fogyasztóvédelmi, közlekedés és közbiztonsági információk megszerzése, továbbítása stb.) valamennyien elfogadják.

Időskori információs hálózatról:

A szervezet felépítése, szerkezete, céljai lehetőséget   teremtenek arra, hogy egy-egy  fontos, közösségi érdek mentén(pld. közbiztonság) a Nyugdíjasok Budapesti Szövetség kerületi nyugdíjas közösségeiben önkéntes, felkészült aktivistákkal KORTÁRS  SEGÍTŐ hálózat jöjjön létre.

A KORTÁRS SEGÍTŐK szoros és folyamatos kapcsolatot tartanának fenn – az idős korosztályt  leginkább érintő  - aktuális bűnmegelőzési kérdésekben a BRFK Bűnmegelőzési Osztályával és a megszerzett információkat továbbítanák – megelőzési célból - nyugdíjas közösségük tagjaihoz(telefonon, email-en, illetve személyes megkereséssel). Feladatuk lehetne még, a nyugdíjasok helyi bűnelkövetési tapasztalatainak továbbítása a BRFK kapcsolattartója, helyi körzeti megbízott  felé, esetleg sürgős esetben segítségkérés.

 

Néhány gondolat  a közösségekről általában, kiemelve az idős közösségeket:

Évezredek óta az ember közösségben él és érzi jól magát. Pedig amióta a „homo sapiens” él a földön állandó vitát jelent az emberi közösség különböző formáinak (család, házastársi, párkapcsolat, baráti, vallási és adott céllal létrejött közösségek) megítélése és alkalmassága az emberi életben.

A fel-feléledő, lezárhatatlan viták oka az  egymásnak feszülő, alig kibékíthető ellentét az egyén és a közösség érdekei között. Pedig évezredek tapasztalatai bizonyítják, hogy valamilyen közösséghez való tartozás az egyén számára bizony létkérdés,mert az biztonságot, segítséget jelent az embernek!

Nagyon kevesen tudják elviselni hosszabb távon a magányos „remete” életet.

Robinson élete is Péntekkel vált elviselhetőbbé.

Az egyéni és a közösségi érdek  egymás mellett élésének biztosítása csak állandó odafigyeléssel, kompromisszumokkal,  a két –sokszor ellentétes- érdek állandó, folyamatos  egyeztetésével, karbantartásával tartható fenn!

 Az egyénnek –a közösséghez való tartozás miatt - bizonyos egyéni szempontokat háttérbe kell szorítani, de legalább is korlátozni kell.

 Az adott közösségnek – közösséghez való tartozás mellett - pedig biztosítania kell az egyén viszonylagos függetlenségét!

 A jó és tartós közösségekben az  összetartozóknak mindig meg kell találni   azokat a közös, fontos, elsőbbségi érdekeket, amelyek megteremtéséhez, fenntartásához  érdemes korlátozni az egyénit!

Hát ez minden közösség –ilyen a nyugdíjas közösség - létrejöttének és fennmaradásának oka. Bár a közösségi lét nem egy stacioner állapot, állandóan változhat a közösségi célok mentén.

A nyugdíjas közösségekben a közvetlen emberi kapcsolat, az egymásra figyelés,  valahová való tartozás(főleg az egyedül maradottaknak) és a közösségi lét által nyújtott a hétköznapi élet megéléséhez szükséges információk, az egyén aktivitásának, a hasznosság-tudat fenntartása, különösen a biztonság igen fontos! Ez sokszor háttérbe szorítja a közösség tagjainak némely egyéni érdekét, illetve esetleg annak korlátozását.

A közbiztonság kiemelt fontosságú az idős számára, ezért van  létjogosultsága az IDŐSKORI KORTÁRS SEGÍTŐ HÁLÓZAT létrehozásának a  nyugdíjas szervezeteknél, így a Nyugdíjasok Budapesti Szövetségénél...

 

Milyenek is vagyunk mi öregek? –az idős célcsoport jellemzőinek bemutatása:

 

Őszintén szembenézve önmagunkkal megállapítható, hogy fiatalkori személyiségjegyek idős korra rögzülnek, felerősödnek. Sokszor az elfojtott indulatok, rossz karakterjegyek is előtörnek!

 

Tapasztalataink szerint: sokunkra jellemző az új iránti fokozott érdeklődés, tanulni vágyás, de a szószátyárság, a hagyományhoz, a megszokotthoz való ragaszkodás is, a változással szembeni rugalmatlanság, a jó szívűség és nagyfokú segítőkészség a saját kortársai és a fiatalabb generációk iránt.

 

Néhány nyugdíjasra azonban jellemző a közönyösség, a tiszteletlenség a másik iránt,  némi önzés és kapzsiság, követelődzés,  hasonlóan a társadalom többi rétegeiben tapasztaltakhoz!

Néhány nyugdíjas társunk az idős közösséget a saját – korábbi életében elmaradt – önmegvalósításának terepének tekinti,  nem pedig a közösségért végzett szolgálatnak. Ez esetben az egyén érdeke bizony felülírja a közösségét és komoly feszültséget teremt a közösségében, amely sokszor igen nehezen kezelhető!

 

Bizony mi is sokfélék vagyunk, mint a magyar társadalom lakossága.

 

Csaknem valamennyi idősre jellemző azonban a nagyfokú érzékenység és a  hiszékenység!

Kijelenthető, hogy a bizalmatlanság a másik iránt, gyakorlatilag minden idősből hiányzik, amely komoly kockázatot jelenthet az egyén biztonsága, életvitele szempontjából!

 

Korlátainkat és a ránk igen jellemző tulajdonságokat tekintve, a KORTÁRS SEGÍTŐ HÁLÓZAT létrehozása biztos sikerre ítélt TELITALÁLAT!

Budapest, 2016. február 27.

Friss híreink

Please publish modules in offcanvas position.