Felvidéken az Albertfalvai Polgárok Körével

Érdeklődéssel figyeltem a két nap  ( október 9-10) szoros programjára. Nem szokásom a társasutazásaim helyszíneiről előzetesen útikönyveket, internetet olvasni, rábízom magam az idegenvezető felkészültségére. Még ki sem gördültük a Nyugati pályaudvar parkolójából, Katalin idegenvezetőnk, az utunkba eső Budapest nevezetességeit ismertette.

Első napi látnivalónk a garamszentbenedeki bencések temploma és kolostora volt, amit I. Géza király alapított. A templom gótikus főkapuját– ami vetekszik a jáki templom bejáratával – teljes pompájában nem csodálhattuk meg annak restaurálása miatt, az elkészült részeken azonban látni lehetett a művészi alkotást. A belső térben  magyarországi szárnyas oltár festészet egyik legszebb darabját csodálhattuk  meg.

A 15 századi Úrkoporsó a bányavárosok vidékén működő mesterek munkája. ami egy kerekekre szerelt, az apostolok szobrától övezett szimbolikus sírhely és a húsvéti körmenetben mutatták be a templomban. Nem csupán szép gótikus műemlékünk, hanem az élő hit, az evangélium megelevenítésének különös példája. Látogatásunkkor Szűz Mária tiszteletére tartott ünnepi misébe is belehallgathattunk.

Káprázatos napsütésben vettünk búcsút a bencés apátság nemzeti kulturális emlékhelyétől.

Következő látnivaló Bajmóc vára a Nyitra folyó jobb partján, a   mederből kiálló sziklaszirtre épült a  13. században. A várat egy csodálatos kastélypark övezi, több száz éves fákkal.

Felfelé az enyhén emelkedő úton elsőként pillanthatjuk meg a várkastély bejáratával szemben egy több mint 700 éves fát, amit Mátyás  király hársfájának neveznek. A vár az egyik legrégebbi és legjelentősebb műemlékek, a Pállfy család legfőbb birtokközpontjainak egyike volt, felújítását neogótikus stílusban végezték.  A mintát a franciaországi (Loire-menti) kastélyok adták.

Az idegenvezetőnk  lelkesen beszélt a várkastély minden egyes szegletének legendás történetéről.

Ahelyett, hogy minden egyes teremről írnék valami csodálatosságot, inkább azokról a látnivalókról emlékszem meg, amelyek rám a legnagyobb hatást gyakorolták. Mindenekelőtt az Aranyteremmel kell kezdenem, amely a kastély legimpozánsabb szobája. Az aranyszínű mennyezetet borókafából faragták, a díszítést pedig aranyfüsttel végezték el. Ha a fejünk fölé tekintünk, akkor 183 angyalfejecske néz le ránk, és a dolog külön érdekessége, hogy minden fej más-más arckifejezést mutat.

E termet mai is használják az ország legnépszerűbb házasságkötő terme. Az egybekelés  dokumentumait a középen elhelyezett intarziás asztalon lehet aláírni. Az asztalt 1850 körül készítették, és aki olyan szerencsés, hogy itt mondhatja ki a boldogító igent, örök emlékkel és élménnyel lesz gazdagabb.

A Kék Szalonban – ami a falfestés színéről kapta a nevét a magyar királyok, királynők, lovagok és nemesek mellképei tekintenek vissza ránk. A teremben három kutyaszobor is helyet kapott, és ezek emberi tulajdonságokat ábrázolnak. A hamist, az intelligenst és a ravaszt. A felső szintre – Fellegvárba – érve lenyűgöző kilátást, tájat láttunk, amit zöldellő és dús erdőkkel borított hegyek vesznek körül.

A vár Kriptateremében van gróf Pálfi János Ferenc végső nyughelye. A gróf 1908-ban végrendeletben hagyta meg, hogy a kastély mindenki számára látogatható legyen, és múzeumként maradjon meg az utókornak. A talán nem is gondolta, mekkora szolgálatot tett azoknak, akik érdeklődnek a történelem iránt.

Gróf Pálfi Jánosnak köszönhetjük a bajmóci múzeumot.  A vár minden zugát ötszáz lépcső meglépésével  (megszámolták ) tártuk fel. A szép látvány és a sok érdekes történet kárpótolta a fáradságunkat.

Az első nap látnivalóit Kistapolcsány megtekintésével fejeztük be, ahová félórai utazás után érkeztünk meg . A  terjedelmes angolpark, amelybe festőien illeszkedik a régi várkastély történelmi objektumának déli szárnyát alkotó klasszicista kastély. Eredetileg gótikus vízvár, később várkastély, reneszánsz erődítmény állt itt.  A 19. század elején Keglevich János gróf volt a tulajdonos és Hild János tervei alapján átépítette, így Felvidéki klasszicista ékszerdobozát láthattuk.

Megcsodálhattuk a több mint 14-ezer kötetet tartalmazó gazdag könyvtárát, amely egyike a kastélyokban épségben fennmaradt néhány könyvgyűjteménynek. Figyelemre méltó a korabeli enteriőr a gyönyörű festményekkel, valamint a 16-19. századból származó értékes bútor-, kerámia- és porcelán-gyűjtemény.

A kastély a múltban a Habsburgok nyári rezidenciája volt, az első világháború után elnöki nyaralóként szolgált, és ez így volt a későbbiekben is. A kastélyban ma szálloda működik, és  konferenciák helyszínéül  is használják.

A Felvidéki kastélyok legtöbbjét eredeti állapotában újították fel, míg a magyarországi kastélyok nagy része romhalmaz, ugyan védett műemlék, de helyrehozatalára nem törekednek.

A nap végén Katalin a következő város (Pöstyén) nevezetességeiről  különösen a fürdő gyógyító hatásáról,   mankótörő szobor legendájáról – ami mostanra város jelképe lett –  fejezte be a napi ismeretterjesztési  előadását.

Késő este értünk szálláshelyünkre Pöstény városba,  ahol a Hotel Magnólia éttermében kétfogásos finom vacsorával csillapítottuk éhségünket és a puha ágyban pihentettük kissé elfáradt lábainkat.

Második nap reggelén a svédasztalos reggeli után fakultatív program keretében ki városnézés, ki a  fürdőzés lehetősége között választhatott.

A szigeten kialakított fürdőcentrum erősen radioaktív gyógyvizével reumát, idegbántalmakat gyógyítanak. A 18. századi fából épített fürdőházakat  Erdődy János kőből készült fürdőépületet klasszicista stílusban építette fel, majd a Winter család további fürdőházakat, gyógyszállókat épített, ezáltal is emelték a város országhatárokon túli elismertségét. A Fürdő-sziget parkosított terület szobraival, szökőkútjaival csodálatos látványt nyújt, szinte  külön várost képez a városban.

A városka sétáló utcájában különböző korok építészeti stílusában gyönyörködhettünk.

A napsütéses déli órákban búcsút intettünk pihenő helyünknek.

Hazafelé úton Nagyszombat  városát érintettük, amely nevét a szombati napokon tartott hetivásárairól kapta.  IV. Béla  emelte szabad királyi várossá, Nagy Lajos király kedvelt tartózkodási helye volt, itt is halt meg. 1635 -ben Pázmány Péter egyetemet alapított itt, ekkor a magyar kultúra központja volt. Az egyetem mellett nyomda és könyvtár is működött,  Az egyetemet 1777-ben költöztették Budára (ennek utódja a mai Eötvös Lóránd Tudományegyetem.

A város nevezetes emberi közül itt tanult Kodály Zoltán, a nagyszombati érseki főgimnáziumban  1892–1900 között.

Ma is egyetemi város, 1997-ben alapították a Szent Cirill és Metód Egyetemet.

Csodálatos monumentális épületek közül kiemelném a Szent Miklós plébániatemplomot,  ami a 14. században épült,  építését  Nagy Lajos király kezdte el. Előtte lévő téren Szent II. János Pál pápa szobrát láthatjuk, bent a Könnyező Szű Mária kegyképe van, akit a város oltalmazójaként tisztelnek a párkányi csata és kuruc harcokban a nyújtott segítsége miatt. A legenda szerint, aki e szent helyen kéréssel fordul hozzá és egy imát elmondva kéri segítségét az beteljesül.

Ideköltözött az esztergomi érsek  1543-ban és káptalan, és 1822-ig itt is maradt.

E város volt a helyszíne  Bethlen Gábor  fejedelem II. Rudolf császárral béke kötésének  1615-ben melyben Erdély függetlenségét biztosították.

A város a szlovák katolikus egyház székhelye. A kedves hangulatos kis városkát kis varázsdobozhoz hasonlítanám, amiben megtalálható a régi korok világának pompája  és köré-, hozzáépítve az új a mai kornak megfelelő elvárások.

Utunk befejező állomásához értünk. Írásomban a számomra kiemelkedően érdekes részleteket mutattam be, lehet, másoknak más volt az érdekes. Bízom azonban abban, hogy úti élményeimmel azok figyelmét is felkeltettem, akik a történelmi Magyarországot szeretnék megismerni, tudásukat színesebbé tenni.

Gazdag emlékkel tértünk haza, amit köszönhetünk a rendkívül kedves, türelmes, nagy tudású  idegenvezető Katalinnak, és végül köszönet érte Sarkadi Nagy  Emikének, akinek nagyszerű szervezése, odaadó munkája nélkül mindezt nem láthattuk volna.                                                                                                                                                                                                   Csordás Teca egyik utitárs          

Friss híreink

Please publish modules in offcanvas position.